Det finns många konstnärer runtom i länet och i Strömsunds kommun. Några av de konstnärer som är verksamma i kommunen deltog i KulTur-helgen den 3–4 maj.
I Yxskaftkälen kunde besökarna beskåda verk av sex olika konstnärer, som arbetade med textila verk, målningar på trä och metall, nunotovning, blandteknik, keramik och fotografi, för att nämna några exempel.
Konstnärerna hade alla tagit plats i bygdegården, vilket underlättade eftersom besökarna kunde ta del av konsten på ett och samma ställe.
Det var många besökare som passade på att prata med konstnärerna, och det såldes ett och annat verk. Tveklöst finns det många mycket duktiga konstnärer i den lilla byn.
För den fikasugne besökaren fanns även smörgåsar och kakor att köpa, tillsammans med varm dryck eller saft.
I Lorås finns konstnären Kaj på Höjda, som målar i olja och akryl. Kaj har varit konstnär hela sitt liv och är utbildad vid Konstakademin i Stockholm. Han har sina rötter utanför Hoting och har målat många vackra landskapsmålningar, inklusive verk från sin så kallade blåa period, samt många andra vackra alster. Vi fick även berättat för oss att två av hans målningar har varit med på en konstutställning i Paris. Spännande att en konstnär från Höjda i trakterna av Hoting får sina vackra tavlor uppsatta i Paris. Parisvistelsen har dessutom varit en stor inspirationskälla för honom, särskilt med tanke på alla intryck av folklivet i denna världsstad.
KulTur har varit en intressant helg i kommunen, där några av alla talangfulla och duktiga konstnärer har visat upp sig. Jag har tyvärr inte hunnit delta hos alla som deltagit i KulTur, men där jag har varit och tittat har inspirationen flödat och verken blomstrat.
Text & foto: Ulrika Ganning







