Flyktingloppet 2026 avgjort – utmanande förhållanden i spåret

Under andra världskriget försökte Norges invånare fly undan krigets fasor bland annat genom att fly till Frostviken. Till minne av dem har Flyktingloppet, Flyktningerennet på norska, organiserats sedan 1950.

Lördagen den 21 mars i år hölls loppets sjuttiofjärde upplaga och dagen därpå, söndagen den 22 mars, hölls Lilla Flyktingloppets sextioförsta upplaga. Flyktingloppet, som är 44 kilometer långt, gick som vanligt från Nordli till Gäddede; även i år deltog många svenska och norska elitåkare. För de motionärer som ville åka en kortare sträcka fanns distanserna 17 och 12 kilometer; för dem var starten vid Kveeidet. Det var regnigt, några plusgrader och det kom mycket publik.

Tuffa förhållanden i spåret
Lierne IL och Gäddede SK stod för organisationen också i år. Eftersom det hade varit plusgrader och regnigt under dagarna innan loppet gick av stapeln hade arrangörerna fullt upp. Och inför starten hade arrangörerna informerat deltagarna om att det skulle bli utmanande förhållanden i delar av spåret på grund av lite snö. Dessutom fanns det isiga partier de sista fyra kilometer in mot mål och på grund av detta hade arrangörna blivit tvungna att anpassa den sista sträckan till målet. Bente Bruvoll, en av loppets hundrasextio arrangörer, förklarade för mig:
– Det behövdes flera lastbilar med snö för att förbättra förhållandena. Och här i Gäddede körde vi sex lastbilar med snö till loppets sista sträcka.

Under lördagen var det underhållning av bandet Long Line of Loosers i det stora vita tältet, där det också fanns en utställning om Flyktingloppets historia. Man kunde även köpa mat och dryck.

Segrare och folkfest i alla åldrar
I herrklassen vann svensken Konrad Matsson Mhyr (1.57.12.0), som fick kransen av kransflicka Synnøve Gjertså. Förra året deltog han för första gången och nu i år tog han hem segern. Norrmännen Johannes Sivertsen och Sindre Bjørnestad Skar blev respektive tvåa och trea.

I damklassen var det, precis som förra året, norskorna som dominerade: Tale Bruheim Breding, som deltog i Flyktingloppet för första gången, fick kransen av kranspojke Leo Wassdal. Hennes tid blev 2.16.47.0. Trude Nonstad Fornes kom på andra plats och Camilla Brørs kom på tredje plats.

Båda vinnarna tyckte det var tufft med lös snö och regn, men ’vi hade medvind’ sa de till mig under intervjun. Och innan de kom i mål hade det slutat regna! Alla resultat om vinnare och deltagare samt information om Flyktingloppet hittar man på www.flyktingloppet.se.

Lilla Flyktingloppet
På söndagen, den 22 mars, var det dags för barnen att åka skidor. Ett hundratal pojkar och flickor, födda mellan 2010 och 2022, hade anmält sig till Lilla Flyktingloppets sextioförsta upplaga. Det var flera distanser: från 150 meter för de yngsta barnen till 2,7 kilometer för de äldsta. Start och mål var för alla i Gäddede. Den söndagen hade det också kommit en av skidskytteförbundets konsulenter med eventvagn, så att barnen hade möjlighet att testa elektroniskt skytte.

Även i år var det Robin Bryntesson, som var speakern under de två dagarna och höll publiken informerad och precis som i fjol öste det – som avslutning på söndagen – ner ett godisregn över de unga deltagarna efter prisutdelningen.

Flyktingloppet och Lilla Flyktingloppet blev en folkfest även i år och loppens arrangörer vill tacka alla deltagare, sponsorer, frivilliga och publiken för två fantastiska dagar i spåret. De ser fram emot jubileumåret 2027!

Text & foto: Adrie Meijer/A3jorm