Från dröm till handling – stöd för lokala initiativ

Annakarin Olsson och Rickard Persson, IFK Kyrktåsjö, vid invigningen av padelbanan.

– Vi måste använda pengarna, annars går de tillbaka till Jordbruksverket, säger Annakarin Olsson, verksamhetsledare för Leader 3sam. Samarbete kan göra susen och göra verklighet av idéer för utveckling. Ett litet kansli med tre personer tillsammans med en styrelse hanterar många miljoner som gör skillnad i både Ragunda och Strömsund.

Privat, offentlig och ideell sektor samsas vid styrelsebordet när kansliets ordförande Pelle Bergvall i Ragunda kallar till möte. Kommunerna bidrar med olika stor finansiering beroende på invånarantalet. Uträkningar visar att insatsen ger ungefär fem gånger pengarna när ett projekt färdigställts. Annakarin och hennes kollegor Linnea Bergström och Sören Oscarsson reser otaliga mil till idébärarna i det stora geografiska området. Listan på genomförda projekt är lång och visar hur finansieringen från Ragunda och Strömsund, regionen, staten och EU vandrat via Jordbruksverket ut i verkligheten. Vad räknas som utveckling? Måste det handla om ekonomiskt utfall? Går det att definiera som livskvalitet, livsglädje, framtidstro? Områdena och målen är tydligt formulerade för att ett företag eller en förening ska kunna ansöka om stöd. Och det behöver inte vara krångligt.

Utveckling utifrån lokala behov
– Alla lever lokalt någonstans. Det handlar om respekt för människor, alla har sitt centrum. Vad är nära och vad är förutsättningarna? Vi ska få bo där vi vill bo. Vilket samhälle vill vi ha? Vi kan skapa förutsättningarna, säger Annakarin Olsson.

Exempel på verksamheter som utvecklats kan vara Ragundas lokala matbod – ett samarbete mellan lokalproducerade råvaror och en gårdsbutik – en padelhall i Kyrktåsjö, vandringsturism i Frostviken, ungdomsprojekt eller fiskeplatser för tillgängligt fiske- och friluftsliv. Senast gavs föreningar möjlighet att arbeta med beredskap och att få ekonomiskt stöd till nödvändiga åtgärder. I Strömsunds Gratistidning går det också att följa projektet Vi Landsbyggare som med filmer berättar om företagares förverkligade idéer.

Leader-metoden skapar möjligheter
– Jag tänker att Leader skapar möjlighet för små aktörer med begränsade resurser att jobba med utveckling i landsbygder. Projekt som annars skulle ha svårt att hävda sig i konkurrens med stora miljonprojekt får här en möjlighet, säger Susanne Hansson, kommunalråd (s).
Också Strömsunds kommuns andra kommunalråd Mats Gärd (c) instämmer när han får samma fråga om vilka främsta fördelar han ser med Leader.

– Leader-metoden har flera starka fördelar som gör den särskilt effektiv för att främja lokal utveckling och engagemang på landsbygden. Så som föreningsliv, kultur mm. Från kommunens sida har vi dock varit dåliga på att nyttja Leader och dess möjligheter. Men nu har vi några mycket bra och spännande projekt på gång, säger Mats Gärd.

– Tyvärr tror många att det är krångligt och besvärligt att söka stöd för sina idéer hos oss, men vi hjälper till så att ett projekt blir av. Till och med Jordbruksverket har förvånats över att vi har så få avslag, konstaterar Annakarin Olsson.

Mikrostöd förenklar ansökningar
– Vi har nu skapat ett snabbspår för att förenkla ansökningsförfarandet. Det går snabbt och enkelt att söka Mikrostöd för utveckling! Det här ska gå snabbt och lätt, säger Linnea Bergström, projektutvecklare.
Tre områden är aktuella för Mikrostödet: Utveckla din plats, skapa en attraktiv plats för att förbättra livsmiljöer – aktiviteter eller evenemang inom sport, kultur, fritid, konst och kultur. Här kan man ansöka om maximalt 40 000 kronor. Med Utveckling av företagsamhet och entreprenörskap genom att samverkan, göra studiebesök, testa nya produkter och tjänster (inte investeringar) går att ansöka om max 50 000 kronor och samma summa är avsatt till ett tredje område Ett gott liv genom att främja fysisk och psykisk hälsa med utbildningar, workshops eller temadagar.

– Ja, vad gör vi för pengarna? Överallt märks avtrycken i vårt område. Det är mycket på gång och vi har fortfarande pengar att fördela! Det gäller att ta första steget och ringa det första samtalet. Vi finns där som hjälp! Det är så roligt att se allt som växer och vad man bidragit med, säger Annakarin Olsson, ständigt på språng för att stötta och entusiasmera hågade föreningar och företag.

– Sista december 2027 ska alla pengar vara förbrukade för att inte gå tillbaka till Jordbruksverket, så passa på!

Text och foto: Inger Kraft Etzler