Inflyttarträff lockade nya Strömsundsbor – ”Här finns utrymme och natur”

Simone Mortz, Cahtrine Sjögren, Christof Ehrhardt, Esther och Marco van der Zouw

Strömsunds kommun bjöd in till inflyttarträff med information om kultur, fritid och jobbmöjligheter. Bland deltagarna fanns Bianca från Tyskland, som för tre år sedan tog steget och flyttade till Gäddede. I dag arbetar hon inom vården, pratar svenska och känner sig välkommen i sin nya hemkommun.

Bianca Sabelgunst packade en dag allt som fick plats i sin lilla Fiat och styrde mot Jämtland. Med sig hade hon sina barn, och efter en semesterresa blev Gäddede hennes nya hem.
– Alla känner oss nu och vi har blivit väl mottagna från alla håll. Jag är ensamstående och bestämde mig för att stanna här med min son. Vi flyttade en kort tid tillbaka till Tyskland, men återvände igen, berättar hon.

Kommunens utmaningar och möjligheter
Näringslivschefen Patrik Jamteborn hälsade välkommen till inflyttarna, både de som fanns på plats vid Café Saga och de som deltog via länk. Han betonade att det kan vara en utmaning att ordna bostad, jobb, personnummer och bankkort, men att kommunen arbetar för att underlätta.
Kommunalrådet Susanne Hansson tog också till orda:
– För mig är Strömsund den bästa platsen att bo på, och vi arbetar för att fler ska flytta hit. Den största arbetsgivaren är kommunen och vi har ett stort behov av att rekrytera när många går i pension, sade hon.

Nya liv i Hoting
Marco och Esther van der Zouw flyttade från Nederländerna till Hoting i november förra året. Marco, som tidigare arbetat som brandman, utbildar sig nu för att kunna arbeta i Räddningstjänsten. Esther arbetar på campingen i Dorotea.
– Vi hade inte så mycket möbler med oss när vi kom, men nu har Hoting redan blivit vårt hem, berättar Marco.

Framtidstro och gemenskap
Sjuksköterskan Christof Ehrhardt och hans fru Simone Mortz, med två barn i skolåldern, ser också möjligheter i Strömsund. Barnen har snabbt lagt märke till skillnaden mellan svensk och tysk undervisning.
– Här finns det utrymme för kreativitet i klassrummet. I Tyskland var det mer ensidigt, läraren pratade från katedern, säger Christof.
Inflyttarna fick också tips om kulturutbud, föreningsliv och hur man bäst hittar kontakter i sitt nya samhälle.

Framåt för inflyttarservice
Näringslivskontoret har under 15 år deltagit på Emigrantmässan i Nederländerna, vilket lockat omkring 100 nya invånare. Två gånger per år planeras inflyttarträffar i kommunen, med förhoppningen att fortsätta inspirera fler att flytta hit.

Text och foto: Inger Kraft Etzler