Jorm Runt 2025 – Tävling och folkfest i sommarvärme

Mini Jorm Runt

Under julimånadens andra hälft var det också hett i Frostviken, och det mättes temperaturer upp mot över trettio grader. Lördagen den 3 augusti, när Jorm Runt i Jormvattnet hölls, hade temperaturen sjunkit en del, men med tjugotre grader var det fortfarande varmt.

Jorm Runt, som är en årlig tävling i Jormvattnet, hålls alltid den första lördagen i augusti. Deltagarna tar sig runt Jormsjön och avverkar en sträcka på drygt 12 kilometer. I tävlingen ingår löpning (sju kilometer), cykling (fyra kilometer), rodd (en kilometer) och simning (hundrafemtio meter). Det är Jormvattnets IF som svarar för organisationen av Jorm Runt och tack vare föreningens tjugotal volontärer och ett flertal sponsorer kunde Jorm Runt genomföras även i år.

Klockan elva var det start bredvid Jorm Lego för de femton enmannalag (Superstar) som anmält sig till tävlingen. De tjugo sexmannalagen (stafett) – varav fem var ungdomslag – startade på samma plats klockan två. Klockan ett, mellan de båda tävlingarna, var det start för Mini Jorm Runt. Femtiosex (!) barn från Sverige och Norge sprang banan som lagts mellan Jormstugan och Jormvattnets Fiskecamp.

Medan speakern, Robin Bryntesson, höll publiken informerad under tävlingens gång, hade jag en pratstund med tävlingsledaren, Emelie Olsson. I år hölls Jorm Runt för 48:e gången. Hon berättade:

– Om två år har Jorm Runt femtioårsjubileum. Redan nu funderar vi på hur vi ska göra för att det ska bli en riktigt minnesvärd fest när vår bys tävling fyller femtio!

Den som fick kalla sig Superstar 2025 var Håkan Emilsson (48.37). Tvåa blev Andreas Elvseth (57.17) och Mats Jonasson (57.41) kom trea.

I stafettklassen vann Svanströms lag (44.57), Team Engcon blev tvåa (47.32), och på tredje plats kom Rossöns Väderkvarnsservice och Skärmflygssällskap (51.39). Resultaten för ungdomslagen blev: Chicken Nuggets (1.15.53), Björkås Rekrutt (1.15.58) och Killarna (1.19.04).

Som jag redan nämnt var det fortfarande varmt denna första lördag i augusti, och när jag intervjuade segraren Håkan Emilsson efter att han hade ‘flugit’ i mål, sa han att det hade varit jobbigt, bland annat på grund av cyklingen och värmen. Så tyckte också många andra deltagare. Trots detta var tiderna bra, men rekordtiden, som ligger på 44,07 minuter och som sattes 1988, slogs inte heller i år.

Efter att alla deltagare hade kommit i mål, var det prisutdelning framför Jormstugan. De tre bästa i sina respektive klasser fick kliva upp på prispallen och hyllades av publiken. Sedan drogs lotter och vinnarna kunde ta emot priser som sponsorerna skänkt.

Klockan sex kom de nittio personer som bokat bord till Jormstugan, och festmiddagen kunde börja. Senare samma kväll var det musik och dans.

Text: Adrie Meijer / A3 Jorm