Trots vår med blåst och regn: Backes blommarknad växer kraftigt

Trots väderväxlingar lockade Vårmarknaden i Backe många knallar och besökare. Marknaden växte för tredje året i rad och erbjöd hantverk, blommor, mat och mycket mer, vilket skapade liv och glädje i byn trots regn och blåst.

Det blåste, det var kallt och det kom en och annan regnskur, men det stoppade varken knallar eller besökare till Vårmarknaden i Backe en dag i slutet av maj.
Det hela började för ett par år sedan när den lokala ICA-handlaren Andreas Skog ville liva upp med en blomstermarknad och nu för tredje året har arrangemanget vuxit.
– Jag tänkte att man skulle slå två flugor i en smäll, förra året var det inte så stort men i år blev det en explosion med väldigt många knallar. Det blev bättre än jag hade målat upp, säger marknadsgeneralen Anna Johansson.
Samarbetet sker mellan flera föreningar i Backe med Fjällsjö Framtid i täten. Även om en ensam verkar stark så krävs det muskler. Gubbarna som ställde upp med att bära och ställa ut alla bord med markiser ger hela äran åt Anna.
– Jag tar hem lika mycket blommor och plantor som förra året, då det mesta såldes. Marknaden har verkligen vuxit sedan starten och jag tycker att det är roligt att det händer något i Backe, säger Andreas Skog, ICA Nära.
Knallarna höll i sina varor när det blåste som värst och de kom från alla håll och kanter.
Åke Ludvigsson från Viforsen utanför Sundsvall fick genast ett uppdrag att smida några timmerhakar. Beställaren var marknadsgrannen Östen Eriksson som visade sitt hantverk med timmerbord och bänkar.
– Vi har hantverket gemensamt, konstaterade Östen från Tågsjöberg.
Lokala PRO, politiska partier, klädförsäljare – ja allt man kan tänka sig samsades med godis, smycken, hantverk och charkuterier, kakor och förstås blommor.
Nu väntar nästa evenemang i Backe: årets sedvanliga Fjällsjömarknad, sista veckan i juli!
Text och foto: Inger Kraft Etzler