Inlandsbane­stivalen gästade Hotings föreningshus

Inlandsbanefestivalen har snart tjugo år på nacken, och under åren har olika artister gästat festivalen, som pågår under juni månad med inslag av sång, musik och underhållning. Som namnet avslöjar besöker artisterna orter och byar kopplade till inlandsbanans väg genom landet.

Festivalen har som syfte att lyfta fram glesbygdsperspektivet och visa på vikten av nätverk och kommunikation. Då är Inlandsbanan en bra utgångspunkt eftersom den har knutit ihop olika byar med varandra och därmed gett boende i Norrlands inland möjlighet till sociala kontakter.
Ett annat syfte är att ge boende i glesbygd möjlighet till kulturella upplevelser på plats där de bor.
Artisterna som deltar i festivalen kommer från olika musikgenrer och åldersgrupper samt olika bakgrunder. Under festivalen ges de möjlighet att visa upp sin repertoar, ofta tillsammans med andra artister som de normalt inte spelar tillsammans med.
Under årens lopp har artister som Py Bäckman, Monica Törnell och Trio me Bumba, samt många andra, uppträtt längs Inlandsbanan.
Kvällen i Hoting var full av härlig musik och glädje för de besökande.
Artisterna för kvällen var Johan Piribauer, med rötter i Arvidsjaur och en av initiativtagarna till Inlandsbanefestivalen; Maria Blom, som bland annat är viskonstnär och sjunger countryinspirerad musik; Annika Fehling, som har turnerat över hela världen och bland annat är konstnärlig ledare för Visbyfestivalen; samt gitarrvirtuosen Martin C Heberg från Tyskland, som är en känd och uppskattad gästspelare.
Det spelades folkrock, folkmusik och proggmusik under kvällen, och stämningen var på topp.
Text och foto: Ulrika Ganning