Första lördagen i juli är det dags för de välkända travtävlingarna i Hoting. I år kommer den allra första travdagen att bli ett minneslopp efter Leif ”Loket” Olsson, som i över 25 år verkade som en trogen ambassadör för Hotingtravet.
Veterinärer, hovslagare, funktionärer, alla är på plats för travtävlingarna som börjar lördagen den 5 juli. Dagarna efter, den 6:e och 8:e, blir det ponnytrav. Den 9 och 11 juli är det stora hästar som tävlar på travbanan.
- Varje dag är det 110 hästar i farten, och sedan några år tillbaka är det travtränaren Anders Lindkvist som intervjuar kuskarna mellan loppen, berättar Sven-Olov Lindman, ordförande för Västra Ångermanlands Travsällskap och nestorn i Hotingtravet.
I år firar Svensk Travsport 100 år och ska uppmärksammas med ett särskilt pristäcke. Det är alltid liv och rörelse på stallbacken när hästar och kuskar samlas för en vecka tillsammans med en hängiven publik. Hotingtravet har blivit en stark länk för alla återvändare till bygden och lockar besökare från när och fjärran, folklivet blomstrar. Det är nog bara vid travbanan i Hoting som det går att se hästar som badar – ett paradis i Travsverige väntar med god och glad stämning!
Text & foto: Inger Kraft Etzler



