Med gung i benen på cykel eller skateboard går det att ta sig runt i Backe Bike Park som blivit ett populärt utflyktsmål för stora och små.
Här används balanscyklar, ”vanliga” cyklar, kickbikes, inlines och skateboards. Här har alla åldrar kul på hjul och efter balansövningarna kan man gå till den näraliggande badplatsen och doppa sig!
Tänk att kunna cykla i midnattssol – banan är öppen dynget runt och är helt gratis!
Kickbikes, skateboards, hjälmar och skydd finns att låna hos Fjällsjö Framtid som har kontor vid torget i Backe. Cykelbanan ligger vid fotbollsplanen på Stenhammaren och infarten är från Backe Camping. Åkning sker på egen risk och hjälm ska användas och det gäller att visa hänsyn.
Pumptrack, Dirtline, Pumptrail, Skills Arena – det är bara att välja svårighetsgrad. Bänk och bord för matsäck finns vid cykelarenan som har blivit en attraktion för orten och besökare från alla håll och kanter – här är det kul på hjul för alla åldrar!
Text. Inger Kraft Etzler
Foto: Gunnar Bergström

